#yeniler #ortaya #haber #müzik #lgbti tema #tv #lgbti #sözlük #sinema #web/tekno #yazarlar #aktivizm/etkinlik #mekan #der./oluşum #edebiyat #stil #lubunca #ilişkiler tümü
yeniler
Sayfa :
 • Sakarya Caddesi'nde açılan Ankara'da eşcinsellerin eğlenmesine yeni bir alternatif getiren bar. girişi parasız olmasına karşılık giriş bazen zor olabiliyor. ben çok fazla duyulmaması ve belirli müşterileri çekebilmek adına olduğunu düşünüyorum ki doğru bir strateji. alkol fiyatları uygun müzikler bence çok iyi fakat içerisi biraz falso.sixties 'e takılan bazı elitist! gruplar tarafından varoş bulunur buna karşılık eskiyeni'de eğlenmeyi seven alternatif! gruplar ise sixties'te takılanları kaşar bulur. bir nevi tellioğulları ve seferoğulları durumu söz konusudur.
 • Eskiden nefes barda çalışan insanlarının Ankaraya bir hizmetidir. Müziğiyle, ortamıyla, ortalama içki fiyatlarıyla gayet makul eğlence ve dost sohbeti mekanıdır. Pek güzel konserlerin ev sahipliği dışında küçük tiyatro gruplarına da kapılarını açan eşcinsel dostu tavrına sahip mekandır. İki katlı olan mekanın alt katı yakın zaman öncesinden beri cuma ve cumartesi geceleri bir nevi eşcinsel barına dönüşmüş olmasına karşın barın bahçe kapısında duran elemanların "damsız girilmez" uyarısı hala vakidir. Gerçi bu genelde tanıdık olmayan simalara uygulanan bir tavırdır; keza "damım kendimden menkul ayol" anahtar cümlesiyle sorunsuz içeri girilebilir. *
 • ibadethanem..
 • içinde sevmemi engelleyecek hiçbir şeyle karşılaşmama rağmen tam ısınamadığım mekan.
  bir passage değil.
 • gey bar değildir ama sixties'e alternatiftir bir sürü ankara geyi için. farkı ve varoluşunun anlamı cinsel tercihlere aldırış etmemesi olsa da içeri alınmama sebebi halen "4 erkek mi oturacaksınız????:s:s:s:s:s" tavrında saklıdır. kapısında "doluyuz şu an alamıyoruz" değil de "4 erkek alamayız" gibi bir sebep sunarak geyleri yok sayan 2 tipsizi barındıran bir barın elbette gey friendly olmaktan söz etmesi mümkün değil. çünkü geylerin girişi illa ki kendilerini tanıyan birilerini bulup da kapıdakileri ikna etmekle mümkün oluyor.. allah razı olsun doğrusu!
  ayrıca henüz 2 senedir değişmeyen o playliste hiç değinmedim. gerçi birlikte her gidişimde ısrarla "aaaaaa alidesidero çalıyooo" diye şaşırabilen polyanna arkadaşlarım da var ama.. neyse.
  suyu ısınıyor. kalabalığı azaltmak için bir şekilde girişi kontrol etmek durumundalar bunu tabii ki anlıyorum. lakin herhangi bir bar gibi yapmamalı bunu. çünkü orayı herhangi bir bar olmadığı için sevdik.
  dilerim yeni passage'lar açılsın... açılsın ki eskiyeni ile alakası olmayan bir ortamı eskiyeni ile karşılaştırabilen bireyler, gözü kara bir moda çılgınlığıyla "eskiden eskiyeniye gidiyoduk şimdi passage'a gidiyoruz canımmm" şeklinde beni halden hale sürükleyen ablalar abiler aradan bi çekilsin.. ankara'da öteki'lerin kendileri olabildiği, öteki'lerin taciz edilmeden kendileri olabildiği yegane eğlence mekanı da bu özelliğini koruyabilsin.
 • ben olmasam cazradacazra' isimli eşcinsel arkadaşımızın giremeyeceğini tecrübe ederek öğrendiğimiz bardır.***
 • tevekkeli değilmiş kapıdaki homofobi.
  100. yıl mail grubunda paylaşılan mailden buyrun:

  "
  iyi günler,

  ben hacettepe üniversitesi amerikan kültürü ve edebiyatı bölümü x. sınıf öğrencisi ---- ----. bu e-maili size geçtiğimiz günlerde eskiyeni bar'da yaşadığım ve çok üzüldüğüm bir olayı anlatmak için yazıyorum.

  cuma ya da cumartesi olmalı, öğrenci olduğum için ancak hafta sonları eğlenmeye vakit bulabiliyorum. gece saat 02:00 - 03:00 sularıydı. 7 arkadaştık ve yaklaşık 3 yıldır ankara'da doyasıya eğlendiğimiz ve kendimizi rahat hissettiğimiz yegane bar olduğu için eskiyeni'yi tercih ettik. yazdığım bu maili tahmin ediyorum ki bir çok önyargıyla okuyacaksınız ve şu anda bunu engellemem mümkün değil; yine de kendimi size anlatmaya çalışacağım. hayatım boyunca eğlencem uğruna hiçbir zaman hiçbir eğlence merkezinin, bir evin ya da bir toplaşının huzurunu bozacak ya da kurallarını yıkacak herhangi bir hareketten bulunmadım. ben saygıya inanırım ve rahatsız olduğum yerde sesimi çıkartırım. dolayısıyla değil insanların rahatını bilinçli bir şekilde bozmak, onları kaza ile üzmüş bile olsam özür dilemeyi ya da telafi etmeyi bilirim. hak verirsiniz ki karşılığında saygı beklerim.

  gelelim size yaşadığım olayı ve neler hissettiğimi anlatmaya. dediğim gibi gece saat 2 gibi geldik bara; 3 kadın 4 erkek. aramızda bir çift vardı; ben ve erkek arkadaşım. (bu maili onun haberi olmadan attığım için ismini veremeyeceğim.) her zamanki gibi "performance hall"'a indik ve yerimizi bulduktan sonra dans etmeye başladık. içkilerimizi aldık, o gürültüde edebildiğimiz kadar sohbetimizi ettik, kahkahamızı attık. o barın varoluş sebeplerini gerçekten bildiğim söylenemez ama ben ve arkadaşlarım orada biraz da olsa keyiflenmeye, rahatlamaya ve birlikte vakit geçirmeye gelmiştik. nitekim bu yolda ilerlerken, saati tam hatırlayamayacağım, bar görevlilerinden birisi yanımıza geldi. erkek arkadaşımla öpüşüyor olduğumuzu işaret ederek ayrılmamız gerektiğini söyledi. ya da ben öyle anladım ve arkadaşımla öpüşmeyi kestik. açıkcası öpüşmeyi kesmemizin sebebi uyarıyı almamız değil, etrafta homofobik insanların olabileceği, size gelip bizden rahatsız olduklarını söylemiş olma ihtimalleri ve dolayısıyla daha ileri bir tartışmaya yol açmasını engellemekti. ancak o benim sevgilim ve nasıl dans edeceğimi, ona ne kadar yakın durabileceğimi ya da ona sarılıp sarılamayacağımı söyleyebilecek lükse sahip değilsiniz. değil barın sahibi, o mahallenin muhtarı olsanız üzgünüm bu konuda söz sahibi değilsiniz. ancak söz sahibiymişcesine ilk uyarıdan sonra, başka bir bar görevlisi olacak, geldi ve bizi dışarı çıkarmak zorunda olduğunu söyledi. neden diye sorduğumda 3. kez uyarıldığımızı söyledi. "ne konuda?" diye sorduğumda ise "arkadaşım zorluk çıkarmayın, sizi dışarı almam gerekiyor." dedi, sevimli arkadaşım benim. zorluk çıkarmayı sevmem. dediğim gibi orada onlarca insan vardı ve ben saygılı bir bireyimdir. kimsenin keyfini kaçırmaya hakkım yok. "görevli" arkadaşı dışarı çağırıp konuşmak istedim. durumu anlatmasını bekledim ama pek ilgilenmedi. ötesinde biz, 7 kişiyi, kapıya kadar geçirdi ve daha sonrasında kapıdaki görevliye bize işaret ederek çok muhtemelen bir daha içeriye alınmamamız konusunda talimat verdi. tabi bu kendi kuruntum da olabilir.

  ben 3 yıldır neredeyse her hafta sonu geldim o bara. eğlendim, içtim, güldüm, dans ettim. transeksüel arkadaşlarım da oldu benim orada, arka masada sevişenleri de gördüm. hatta atladığım bir ayrıntı, biz bardan dışarıya doğru sürüklenirken barın öbür köşesinde birbirlerine sevdiklerini "ilan edenler" de vardı. bir insanın başka bir insana hissettiklerini hiç yadırgamadım ben. öptü, kokladı, onunla dans etti, yeri geldi üstüne atladı, içindeki coşkuyu zaptedemedi soyundu! siz ne yaptınız? öpüşen bir çifti önce birbirine kenetlenmiş köpek misali ayırdınız, sonra aldınız dışarıya attınız. hele türkiye'de, lgbt'nin büyük acılar çektiği bu ülkede, aldınız bir kürek toprak da siz attınız mezarımıza. ankara'da bir kalem yıkılmış gibi hissettim. ben ki kimseye rahatsızlık vermemek için yanıp tutuşurum, kendimi tutar bir kenarda otururum, atıldım o bardan, daha heyecanlı, keyfine düşkün arkadaşlarım ne yapsın! bütün gece bir bardan atıldığıma değil de, eskiyeni gibi samimi bir barın artık eskisi kadar samimi olmadığına üzüldüm. bütün arkadaşlarım şoka girdi ve "boşverin bir daha gelmeyiz olur biter." lafları dolanmaya başladı. ben olup bitirmedim, sizin de haberiniz olsun istedim. bir de siz "ayık" kafayla oturun bir daha düşünün dedim.

  sevgimi kaybettiniz,

  saygılarımla.
  "


  (bkz: eskiyeni eşcinsel ilişkisi)
 • çakmak taşımayanların mekanı zira aynı kişi masanıza beş kere üst üste çakmak istemeye gelebilir.Gelenekselleşmiş bir tanışma yöntemi olmasıyla beraber bu mekanda çok sık karşılaşılır.''neden eskiyenide kimse benden çakmak istemiyor?'' diye kederlenen tipler bile bulunur.*

  a: nasıl tanıştınız anlatsana?
  b: hmm...şey..eskiyenideydim..çakmak istemiştim sonra..şey oldu..
  a: ha öyle miii tamam bildim bildim anlatma.

hangi adres için link oluşturulacak ?

görünecek isim ne olacak ?