#yeniler #ortaya #haber #müzik #lgbti tema #tv #lgbti #sözlük #sinema #web/tekno #yazarlar #aktivizm/etkinlik #mekan #der./oluşum #edebiyat #stil #lubunca #ilişkiler tümü
yeniler
Sayfa :
tahtakuşlar köyü


  • Kaz Dağları'nın eteklerinde Balıkesir'in Güre ilçesine bağlı kendine has güzellikleri olan yer. Şimdiye kadar incelediklerim arasında en iyi web sitesine sahip köydür aynı zamanda. Fatih'in 1453'te İstanbul'u fethi sırasında kullanılan, karadan ilerletilen gemiler bu köyde yaşayan kişilerin Türkmen dedeleri tarafından yapılmış, Osmanlı'da bu marifet ve hizmetlerine karşılık kendilerine şu anda bulundukları alandaki toprakları vermişlerdir.

    Geleneklerine bağlılıklarının ve yeniliğe açık oluşlarının en güzel örneği olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, 1992’de emekli öğretmen Alibey Kudar ve ailesinin çabaları ile kurulan ilk özel etnografya müzesi olma özelliğine sahip. Aynı zamanda 1994’de da Birleşmiş Milletler tarafından UNESCO ödülüne layık görülmüş. Müzede konar-göçer türk boylarının yaşam şekillerini, sosyokültürel durumlarını yansıtan eşyaların yanında bir de dünyanın en büyük deniz kaplumbağasının iskeleti bulunmaktadır.

    Merak edenler için;

    Köyün web sitesi www.tahtakuslar.com/..

    Müzenin web sitesi etnografya-galerisi.com/..

hangi adres için link oluşturulacak ?

görünecek isim ne olacak ?