#yeniler #ortaya #haber #müzik #lgbti tema #tv #lgbti #sözlük #sinema #web/tekno #yazarlar #aktivizm/etkinlik #mekan #der./oluşum #edebiyat #stil #lubunca #ilişkiler tümü
yeniler
Sayfa :
dövüş kulübü


  • Usta yazar chuck palahniuk'un devam ettiği bir akşam kursunda kaleme aldığı ''Project Mayhem'' adlı hikayenin arkadaşları ve yakın çevresi tarafından çok beğenilmesi üzerine 3 ay gibi kısa bir sürede geliştirip romanlaştırdığı ilk kitabıdır. Kitapta popüler kültür, tüketim toplumu ve sistemin içinde eriyip gitmeye can atan insan Tyler Durden adlı karakter aracılığıyla yerden yere vurulmuş, Marla Singer ile de ''yoldan çıkarak özgürleşmiş'' kadın resmedilmiştir. 1. kişi ağzından şimdiki zaman kullanılarak yazılan Dövüş Kulübü maksimum düzeyde özdeşleşme hissi yaratarak son 20 yılda yazımış en iyi kitaplar listelerinde ilk sıralarda* yer almıştır.

    Mağlumunuz Dövüş Kulübü 1999 yılında david fincher tarafından filme çekilmiştir. Detay manyağı Fincher çekimler sırasında nornal bir filmde kullanılan film sayısının 3 katı film kullanmıştır.

    Ayrıca Matrix'te kullanılan ''Bullet Time''* tekniği filmin başında Tyler ve Marla'nın seviştiği sahnede de kullanılmıştır.* Ve daha sinematografik olması için kitabın finali filmde değiştirilmiştir.

    Son olarak: Dövüş Kulübüyle ilgili en büyük eleştiri kitabın, eleştirdiği kapitalizmin ve popülerizmin sinemasal beşiği olan Hollywood tarafından filmleştirilmesiydi. Çünkü bazı kesimlerce bu, çok büyük bir samimiyetsizliğin ve ikiyüzlülüğün göstergesiydi.


hangi adres için link oluşturulacak ?

görünecek isim ne olacak ?